Pizza bezglutenowa

Składniki (na 1 okrągły blat o średnicy 30 cm, wysokość ciasta ok 1,5 cm., lub 2 cieniutkie blaty):

mąka gryczana ((niepalona lub mielona drobno gryka) – 1 szklanka)
drożdże (świeże, ok. 20g )
sól (szczypta)
syrop klonowy (1 łyżka)
ciepła woda ( ok 3/4 szklanki)
ulubione dodatki na pizzę (dowolnie)

Wykonanie:

drożdże rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej (nie gorącej!) wody (mieszaj drewnianą łyżką), dodaj syrop, dosyp 2 łyżki mąki gryczanej i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Resztę mąki gryczanej przesyp do miski, dodaj sól i zaczyn drożdżowy oraz wodę. Wymieszaj ciasto łyżką (jest dość płynne, ma konsystencję gęstej śmietany) i pozostaw w cieple aż do podwojenia objętości. Następnie wylej gęste ciasto na blaszkę ( u mnie okrągła o średnicy 30 cm), rozłóż dokładnie (ciasto oczywiście opadnie) i daj mu jeszcze chwilę by ruszyło znów w górę. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 175 stopni i zwiększ temperaturę do 200 (najlepszy jest piekarnik z nawilżaniem, jesli nie masz takowego, wstaw do pieca foremkę z wodą, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że blat pizzowy popęka). Mniej więcej po kwadransie możesz wyjąć placek z pieca (powinien mieć wysokość ok 1,5 cm) i obłożyć ulubionymi składnikami na pizzę.
Ulubione składniki mojego syna NIE obejmują sosu pomidorowego ani sera (za mokre, miękkie i za ciągnące  ), dlatego część pizzy “młodzieżowej” okraszam grzybami, papryką, posiekaną drobno cebulą, bazylią i czosnkiem. Na “rodzicielskiej części” kładę zazwyczaj domowy sos pomidorowy, duszonego pora, oliwki, czosnek i wszystkie warzywa na jakie mam ochotę.
Pizzę ze składnikami trzeba ponownie zapiec w piekarniku

Komentarze

Popularne posty